Rekuperacja czyli odzysk ciepła – kiedy jest skuteczna?

Skuteczność rekuperacji

Prawidłowa wentylacja budynku poprawia komfort funkcjonowania. W budynkach, które wyposażone są wyłącznie w wentylację grawitacyjną, wymiana powietrza nie jest na optymalnym poziomie. Rekuperacja czyli odzysk ciepła, to nowoczesny sposób na to, aby móc cieszyć się świeżym powietrzem. Co to takiego i kiedy opłaca się taka inwestycja?

Rekuperacja czyli odzysk ciepła – inaczej wentylacja mechaniczna

W każdym budynku musi być poprowadzona wentylacja, wymagają tego przepisy związane z budownictwem. Rozwiązaniem, które jest najczęściej stosowane, jest wentylacja grawitacyjna, czyli dodatkowy pion wentylacyjny wybudowany czy to w domu jednorodzinnym czy też w bloku. Nie jest to rozwiązanie optymalne. Dużo wydajniejsza jest rekuperacja czyli odzysk ciepła, możliwy dzięki wentylacji mechanicznej.

Jakie korzyści daje rekuperacja?

Dzięki zastosowaniu rekuperacji można wiele zyskać. Rekuperacja, czyli odzysk ciepła to same zalety. Przede wszystkim, ciepło nagromadzone w pomieszczeniach nie jest odprowadzane przez komin na zewnątrz budynku, tylko jest odzyskiwane. Daje to możliwość oszczędności na ogrzewaniu, co jest niezmiernie istotne zwłaszcza w okresie zimowym. Kolejnym zyskiem dla osób, które zdecydują się na to nowoczesne rozwiązanie jest fakt, iż wtłaczane powietrze poddawane jest wpierw dokładnej filtracji. Usuwane są z niego wszelkie zanieczyszczenia, takie jak kurz czy pyłki. Jest to bardzo korzystne dla alergików cierpiących na alergię wziewną. Warto bliżej zapoznać się z tą tematyką, aby zapewnić swoim bliskim nielimitowany dostęp do świeżego powietrza i to bez konieczności otwierania okien.

2 comments on Rekuperacja czyli odzysk ciepła – kiedy jest skuteczna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *