Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Światowy Dzień Ochrony Środowiska przypada każdego roku 5 czerwca. To dzień, w którym warto zrobić coś dla planety, choćby wyłączyć na godzinę wszystkie sprzęty elektroniczne albo pójść pozbierać śmieci w okolicy. Stawiając na energooszczędność, a jednocześnie chcąc zapewnić sobie komfort w swoim mieszkaniu w upalne lata, warto postawić na ekologiczną klimatyzację. To też może być sposób na świętowanie tego dnia.

Jaka jest idea Światowego Dnia Ochrony Środowiska i jak go świętować?

rope 1469244 640

Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony 5 czerwca 1972 r. w czasie Ogólnego Zgromadzenia ONZ w Sztokholmie. Ówcześnie wskazywano na to jak uprzemysłowienie i działalność człowieka doprowadziły do degradacji przyrody. Głównym celem było zapewnienie dogodnych warunków do życia przy jednoczesnym aktywnym działaniu proekologicznym. Nasze decyzje bardzo wpływają na otaczający świat. W Dniu Ochrony Środowiska warto zrobić sobie postanowienie, np. takie, że do minimum ograniczy się ilość używanych foliówek i zamieni je na papierowe bądź tekstylne torby. Można również postanowić o zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej. Redukcja zużycia prądu, to w końcu znacznie mniejsza emisja CO2 do atmosfery. W tym dniu można też posadzić drzewo tak ważne dla ekosystemu albo przesiąść się z samochodu na rower.

Postaw na eco klimatyzację – czym powinna się charakteryzować?

Kiedy już uczynicie eco postanowienia 5 czerwca, a chcecie zacząć korzystać z klimatyzacji, to nie pozostaje nic innego jak wybrać tę energooszczędną. Jeżeli macie starą klimatyzację, to warto zmodernizować system. Nowoczesne klimatyzatory zapewniają oszczędności dzięki wyposażeniu w czujnik ruchu i dostosowywaniu pracy do obecności użytkowników. Ponieważ mają łączność Wi-Fi mogą stać się także elementem inteligentnego domu. W ramach tego systemu można sterować klimatyzacją i dostosowywać jej działanie do potrzeb, ale i zużycia energii. Do mniejszego zużycia prądu przyczynia się także zastosowanie filtrów elektrostatycznych, ale i filtrów HEPA i ich regularne czyszczenie. Istotne znaczenie ma również czynnik chłodniczy klimatyzatora. Oczywiście należy wybierać modele z ekologicznym czynnikiem chłodniczym, czyli takim, który nie przyczynia się do niszczenia warstwy ozonowej. Takie substancje są już wycofywane z rynku. Należy też zastanowić się czy potrzebuje się klimatyzacji w każdym pomieszczeniu, czy może lepiej wybrać ją do największego pokoju dziennego, w którym spędza się najwięcej czasu. Warto jednak podkreślić, że klimatyzacja multisplit może także działać wydajnie, zwłaszcza, że podobnie jak klimatyzacją split można nią sterować. Dzięki temu urządzenia, choć mogą, to nie muszą pracować w tym samym czasie, a dzięki temu zachowuje się komfort, a jednak oszczędza się prąd. Klimatyzację można połączyć też z wentylacją mechaniczną odzyskującą ciepło z powietrza wywiewanego. W tym przypadku stosuje się klimatyzatory kanałowe z recyrkulacją.

W ramach Światowego Dnia Ochrony Środowiska można być eko na wiele sposobów. Warto też zrobić generalne porządki i pozbyć się elektrośmieci i innych śmieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *