Minimalizm jako styl życia

Chyba nikogo nie zaskoczymy stwierdzeniem, że większość z nas wydaje za dużo. Niestety takie podejście do życia odbija się nie tylko na stanie naszego konta, ale też powoduje zanieczyszczenie powietrza, czas więc na zmiany. Warto wprowadzić do swojego życia więcej minimalizmu. W ten sposób zrobicie coś dobrego zarówno dla siebie, jak i dla środowiska. Wbrew pozorom wcale to nie jest trudne.

minimalizm

Krok pierwszy do życia w minimalizmie: czas ograniczyć zakupy

Kupowanie ubrań można uznać za przyjemność. Ale jednak często kupujemy pod wpływem impulsu, a potem dana rzecz ląduje na dnie szafy. Oczywiście bywają też sytuacje, że kupujemy, a potem stwierdzamy, że spodnie bądź koszulki są na nas za małe. Efektem nieudanych zakupów jest nie tylko pustka w portfelu, ale też zanieczyszczenie środowiska. Warto tutaj wiedzieć, że już sama produkcja odzieży nie jest przyjazna dla środowiska i jej ślad węglowy jest wysoki. Rocznie na osobę produkuje się ok. 13 kg ubrań w skali roku, co z kolei przyczynia się do jeszcze większej emisji CO2 oraz dużego zużycia wody. Na szczęście można to zmienić. I wcale nie trzeba rezygnować z modnego wyglądu. Wystarczy tylko naprawiać czy też przerabiać odzież. Oczywiście to nie wszystko. Możecie również korzystać ze sklepów z używaną odzieżą. Są organizowane także punkty wymiany odzieży. Warto również tworzyć mniejszą garderobę kapsułową opartą na kilku elementach, z których można tworzyć nawet kilkanaście stylizacji.

Krok drugi do życia w minimalizmie: wymiana klimatyzatora na energooszczędny

Koszty użytkowania wielu sprzętów rosną i dotyczy to także klimatyzacji. Nie oznacza to jednak, że kierując się dewizą minimalizmu jako stylu życia należy rezygnować z tego udogodnienia. Wystarczy zdecydować się na urządzenie energooszczędne, a także korzystać z niego wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Co więcej, takie modele klimatyzatorów mogą przyczyniać się do oszczędności energii zarówno latem, jak i zimą. Wybierając energooszczędny klimatyzator z funkcją grzania można znacząco oszczędzić zarówno energię jak i wydatki w porównaniu do grzejników elektrycznych. W ten sposób można dogrzewać pomieszczenie nie ponosząc bardzo wysokich kosztów. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu dwustopniowej sprężarki, grzałki karteru kompresora i tacy ociekowej. Takie urządzenia powinny posiadać wysoki współczynnik efektywności chłodzenia i grzania na poziomie 4,91 i 4,80. To oznacza, że tylko 20% ciepła lub chłodu pochodzi z energii elektrycznej, a 80% jest uzyskane niemal bezpłatnie. Oczywiście takie klimatyzatory charakteryzują się najwyższą klasą energetyczną. Korzystając z regulatora czasowego można też dostosować pracę urządzenia do okresów najniżej taryfy energetycznej w przypadku taryfy dwustrefowej.

zimowy minimalizm

Krok trzeci do życia w minimalizmie: niemarnowanie żywności

Nadmierny konsumpcjonizm dotyczy także zakupów spożywczych. Kupujemy zbyt dużo i często pod wpływem impulsu. Receptą na to jest trzymanie się ustalonej listy podczas zakupów, mrożenie żywności z krótszym terminem przydatności, a także przygotowywanie potraw także z resztek. W przypadku imprez czy świąt trudno jest uniknąć zbyt dużej ilości przygotowanego czy zakupionego jedzenia, jednak zawsze można podzielić się z potrzebującymi. W końcu jest na to wiele sposobów, takich oddanie go do jadłodzielni albo lodówki społecznej.

Minimalizm jako styl życia warto wprowadzić już dziś i może być na to wiele sposobów. Korzyści są niebagatelne, zarówno dla portfela jak i zdrowia. W końcu w mieście można przesiąść się z samochodu na rower.

Zdjęcia MIchal Jarmoluk, Evgeni Tcherkasski / Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *