Jak często serwisować klimatyzator i najlepsze sposoby uniknięcia awarii

Sprawny klimatyzator staje się coraz ważniejszy. Nie jest dobrze przy upalnym lecie zostać go pozbawionym przez nagłą awarię. Najlepszym sposobem na zapewnienie ciągłości bezproblemowej pracy klimatyzacji jest wykonanie serwisu zaraz przed sezonem, czyli jeszcze na wiosnę.

serwis klimatyzacji

Wczesna wiosna to najlepszy czas na serwis klimatyzacji. Klimatyzator to złożone urządzenie składające się z wielu części, które często jest eksploatowane non-stop w ciągu lata. Problemy które pojawiają się w trakcie sezonu to kurz dostający się do wnętrza urządzeń który zmniejsza ich efektywność i powoduje problemy w pracy; problemy z przepływem powietrza, często spowodowane nie działającym właściwie silniczkiem; wadliwie działająca elektryka.

Wiele z takich problemów może zauważyć tylko fachowiec, a usunięcie ich jest konieczne, by w szczycie sezonu nie zaskoczyła Cię awaria.

A jakich problemów można uniknąć serwisując regularnie urządzenie?

Wycieki płynu chłodniczego

W zależności od usytuowania wewnętrznej jednostki, wyciek płynu może spowodować mniejsze lub większe przykre konsekwencje dla ścian, podłogi lub innych części mieszkania. Nie jest trudno wychwycić taki potencjalny problem przy rutynowym przeglądzie. Można zauważyć że niewłaściwie przepływające chłodziwo może mieć zablokowany wypływ co grozi wyciekiem na zewnątrz. Jest to jedna z pierwszych rzeczy standardowo sprawdzanych w czasie przeglądu.

Zamrożony parownik

Wydaje się normalny dla klimatyzatora, ale może rodzić obawy. Jako że czynnik chłodzący przenosi ciepło na zewnątrz, to chłodzi zwoje które mają chłodzić powietrze. Nie powinny one jednak zamarzać bo wiąże się to z użyciem czynnika chłodzącego. Może to także skutkować uszkodzeniem zwojów. Przyczynami może być zbyt niski poziom czynnika chłodzącego, problem z silnikiem lub zanieczyszczenie. Również w tym wypadku problemu unikniemy dbając o regularne przeglądy.

Zachęcamy zatem by pamiętać o regularnym serwisie urządzeń. Pozwoli to uniknąć przedwczesnego zużycia drogiego i bardzo potrzebnego sprzętu, jak również niespodziewanej awarii w najmniej oczekiwanym momencie.

A jak wiemy awarie występują najczęściej wtedy kiedy najintensywniej eksploatujemy urządzenie. A to zawsze dzieje się wtedy, kiedy potrzebujemy go najbardziej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *