Zalew plastiku

Zalew plastiku – co możesz zrobić dla planety?

Ziemia jest coraz bardziej zaśmiecona plastikiem. Ostatnie badania naukowców wskazują, że mikroplastik znajduje się w szerokim zakresie w wodzie morskiej i oceanach, a także wodzie pitnej. Jeszcze nie ma dokładnych danych na temat wpływu mikroplastiku na zdrowie. Pewne jest jednak to, że co roku morza i oceany są zanieczyszczane tonami śmieci plastikowych, które niestety zjadane są przez organizmy żywe, co prowadzi do ich stopniowej, bolesnej, powolnej śmierci. Zalew plastiku może zostać ograniczony, jednak to wymaga wspólnego wysiłku branży wytwórczej, przemysłu, ale i przeciętnych mieszkańców Ziemi.

plastikowe zuzyte zabawki

Co możesz zrobić dla planety w kwestii zalewu plastiku?

Tak naprawdę przeciętny Ziemianin może zrobić sporo dla swojej planety. Zacznijmy od wody butelkowanej. Nie trzeba jej wybierać. Jak twierdzi WHO w wodzie kranowej mikroplastik występuje, ale w większej ilości. Do tego nie generujemy w ten sposób kolejnych plastikowych śmieci. W końcu nie wszystkie mogą być poddane recyklingowi, choćby do produkcji znanego wszystkim polaru czy poliestru. Oczywiście wymyśla się coraz więcej zastosowania recyklingowanego plastiku i to dobrze, jednak produkcję ton kolejnych plastikowych rzeczy i śmieci na pewno trzeba ograniczyć. Ubieranie się w „plastikowe” rzeczy powoduje, że nasza skóra nie może odpowiednio oddychać, co prowadzi do podrażnień. Warto zatem korzystać w większym stopniu z naturalnych tkanin. Można wybierać też wodę w szklanych butelkach zamiast w plastikowych, a na zakupy nosić ze sobą tekstylną torbę.

butelka z plastiku

Warto wybierać kosmetyki o naturalnym składzie, nie zawierające w swoim składzie polietylenów, polipropylenów, poliuretanów, poliamidów, poliestrów i innych plastików. Dzięki temu przyczynisz się do ograniczenia zalewu plastiku trafiającego do mórz i oceanów. Inną kwestią jest fakt, że wielu producentów pakuje wszystko w plastik, począwszy od produktów spożywczych, a skończywszy na środkach czystości. Poza sposobami recyklingu powinny być zatem opracowywane opakowania zastępcze, które nie będą tak szkodliwe dla środowiska, bo plastik nie okazał się być najlepszym wynalazkiem.

Zalew plastiku a wymiana klimatyzatora – co warto wiedzieć?

Plastik ze względu na swoją plastyczność, ale i inne właściwości, jak choćby niewielki ciężar jest wykorzystywany także do wykonywania obudów sprzętów elektronicznych. Nie inaczej jest w przypadku klimatyzatorów. Elektrośmieci powinny trafiać do wybranych punktów zbiórki. Często specjalne zamykane kontenery są też stawiane w miastach. Oczywiście w przypadku starego klimatyzatora nie trzeba samemu szukać punktu elektrośmieci, bo można po prostu oddać go firmie zajmującej się sprzedażą i montażem przy okazji montowania nowego sprzętu. Są oczywiście specjalne firmy zajmujące się demontażem i recyklingiem klimatyzatorów. Przed demontażem usunięty musi zostać w sposób bezpieczny czynnik chłodniczy i tym zajmuje się specjalista z uprawnieniami f-gazowymi. W odpowiednim punkcie klimatyzatory są rozbierane na części. Szkodliwe elementy zostają zneutralizowane, a te które da się odzyskać mogą zostać ponownie użyte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *