Ile trzeba wydać na klimatyzację w mieszkaniu?

Zaktualizowane: 5 kwietnia 2022

Panuje obiegowy pogląd że montaż klimatyzacji to przynajmniej równowartość średniej pensji. Czy tak jest?

Tymczasem klimatyzacja domowa nie musisz spełnić takich wymagań jak klimatyzacja w biurze. Może uda się zrealizować marzenia do dobrym domowym mikroklimacie mniejszym kosztem?
Oczywiście zawsze wraz z rozwojem odpowiednich gałęzi techniczki, rośnie rozpiętość cenowa dostępnych urządzeń. pojawiają się modele ekskluzywne – super drogie; ale także gama modeli bardziej dostępnych cenowo. Spośród nich, naturalna selekcja za pomocą opinii wnikliwych klientów – prosumentów, powoduje że na pierwszy plan wysuwają się najciekawsze marki i modele.

koszty klimatyzacji

Klimatyzacja domowa – ceny

Ceny, z którymi należy się liczyć to około 1500-3000 za klimatyzator przenośny oraz 2000-4500 zł za klimatyzator domowy typu split. Zwykle możemy tu liczyć na zawarcie w cenie montażu przez certyfikowany zespół oraz roczną gwarancję.

Popularne serwisy aukcyjne

Na popularnym serwisie aukcyjnym w cenie od 900 zł do 2000 zł można znaleźć 592 urządzenia.

  • W cenie od 2000 do 2750 zł 805 urządzeń i
  • ponad 5000 urządzeń w cenie powyżej 2750 zł
  • Połowa z tych urządzeń kosztuje powyżej 5000 zł.

Na co mogą liczyć kupujący najdroższe urządzenia?

  • Na pewno na klasę energetyczna A+ lub A++ (zwykle o ogrzewaniu a w chłodzeniu praktycznie zawsze)
  • Na super cichą pracę
  • Wygodną obsługę za pomocą pilota
  • Dodatkowe funkcje jak virus doctor

Jak kupić taniej klimatyzator?

Szukaj klimatyzatorów przenośnych

Oczywiście takie przenośne urządzenia nie nadają się do noszenia w kieszeni, a nawet do dowolnego noszenia po domu, ale można bez większego problemu zmieniać co jakiś czas pomieszczenia w których się znajdują. Mniejsze, znaczy tańsze. do takich urządzeń należą mniejsze urządzenia mogące regulować mikroklimat w jednym domowym pomieszczeniu. Nastaw się na wydatek od 1000 zł.

Za około 1500-2000 zł można nabyć urządzenie o większej mocy, pozwalające regulować temperaturę jednej części domu. Moc, jakiej możemy się tutaj spodziewać, to 3-4 kW.

Mniejsze czyli tańsze

…ale tylko pod warunkiem że są wystarczające. Jeśli wystarczy Ci moc niecałych 3-4 kW, możesz się rozejrzeć za najtańszymi rozwiązaniami ściennymi. Można je mieć już za niecałe 2000 zł.

Cokolwiek zamierzasz kupić, nie warto oszczędzać przesadnie – szybka wymiana urządzenia na mocniejsze lub awarie spowodują konieczność dodatkowych wydatków.Pamiętaj też, że dodatkowe oszczędności będą spowodowane przez mniejsze zużycie prądu, więc warto inwestować w klimatyzatory energooszczędne.

3 comments on Ile trzeba wydać na klimatyzację w mieszkaniu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *