Rekuperacja czyli odzysk ciepła – kiedy jest skuteczna?

Skuteczność rekuperacji

Prawidłowa wentylacja budynku poprawia komfort funkcjonowania. W budynkach, które wyposażone są wyłącznie w wentylację grawitacyjną, wymiana powietrza nie jest na optymalnym poziomie. Rekuperacja czyli odzysk ciepła, to nowoczesny sposób na to, aby móc cieszyć się świeżym powietrzem. Co to takiego i kiedy opłaca się taka inwestycja?

Rekuperacja czyli odzysk ciepła – inaczej wentylacja mechaniczna

W każdym budynku musi być poprowadzona wentylacja, wymagają tego przepisy związane z budownictwem. Rozwiązaniem, które jest najczęściej stosowane, jest wentylacja grawitacyjna, czyli dodatkowy pion wentylacyjny wybudowany czy to w domu jednorodzinnym czy też w bloku. Nie jest to rozwiązanie optymalne. Dużo wydajniejsza jest rekuperacja czyli odzysk ciepła, możliwy dzięki wentylacji mechanicznej.

Jakie korzyści daje rekuperacja?

W systemach wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji w nowych budynkach, w współczesnych domkach jednorodzinnych, daje się rekuperację ciepła w celu zmniejszenia zużycia energii oraz dobowej stabilizacji temperatury wnętrz. Wykorzystane ciepłe powietrze lub woda (na odpływach do kanalizacji) oddaje energię do organizmu, w którym ogrzewane jest powietrze lub czysta woda. Najprostszym rozwiązaniem łączonym w kształtach wentylacyjnych jest rekuperator, tj. wymiennik krzyżowy. W wysoce zaawansowanych systemach klimatyzacyjnych energia odzyskiwana jest z powietrza przez wymienniki pomocna w ról paneli sufitowych. Używane są i układy buforujące i trzymające energię cieplną.

wymiana ciepła

W końca działania systemu rekuperacji w apartamencie we całych miejscach przez całą dobę ważne jest ostatnie powietrze o niskiej zawartości dwutlenku węgla i wilgoci oraz zanieczyszczeń. Powietrze w domku jest skład bardzo podobny do sklepu powietrza zewnętrznego. Skład tenże w rekuperowanym pomieszczeniu nie zmienia się, bez względu na chwilę dnia i roku, przy szczelnych oknach i pomimo obecności ludzi, którzy są największymi producentami dwutlenku węgla i wilgoci.

Rekuperacja ogranicza zapotrzebowanie energetyczne budynku zapewniając przy tym ciągłą wentylację pomieszczeń.

Dzięki zastosowaniu rekuperacji można wiele zyskać. Rekuperacja, czyli odzysk ciepła to same zalety. Przede wszystkim, ciepło nagromadzone w pomieszczeniach nie jest odprowadzane przez komin na zewnątrz budynku, tylko jest odzyskiwane. Daje to możliwość oszczędności na ogrzewaniu, co jest niezmiernie istotne zwłaszcza w okresie zimowym. Kolejnym zyskiem dla osób, które zdecydują się na to nowoczesne rozwiązanie jest fakt, iż wtłaczane powietrze poddawane jest wpierw dokładnej filtracji. Usuwane są z niego wszelkie zanieczyszczenia, takie jak kurz czy pyłki. Jest to bardzo korzystne dla alergików cierpiących na alergię wziewną. Warto bliżej zapoznać się z tą tematyką, aby zapewnić swoim bliskim nielimitowany dostęp do świeżego powietrza i to bez konieczności otwierania okien.

4 comments on Rekuperacja czyli odzysk ciepła – kiedy jest skuteczna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *