Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

Czy i jak smog wpływa na nasze zdrowie?

Coraz częściej mówi się o alarmach smogowych i o ilości pyłów zawieszonych w powietrzu. Bywają dni, kiedy absolutnie odradza się wychodzenie z domu, bo stężenie szkodliwych substancji jest tak duże. Jednocześnie w domach nie jesteśmy całkowicie odcięci od szkodliwego działania smogu. W końcu w każdym domu musi być sprawna wentylacja, a jeśli jest to wentylacja grawitacyjna, to niestety przy każdym otwarciu okna zanieczyszczenia dostają się do środka, podobnie rzecz ma się z kratkami wentylacyjnymi. Warto zastanowić się, czy i jak smog wpływa na nasze zdrowie? Czy możemy coś zrobić, by ograniczyć jego ilość, choćby w domu?

smog

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

Warto na samym początku dowiedzieć się, jak powstaje smog. Otóż obecność w powietrzu pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10 jest wypadkową spalania w domowych piecach słabej jakości paliw, transportu, ale i działalności produkcyjnej. Zatem tzw. „kopciuchy”, które w tym roku miały być całkowicie zakazane, to tylko jeden z problemów. Samochody zarówno osobowe, jak i ciężarowe też generują sporo smogu, podobnie rzecz ma się z fabrykami. Na wyobraźnie może zadziałać fakt, że 30 na 50 najbardziej zasmogowanych miast europejskich znajduje się w Polsce. W skład smogu oprócz pyłów zawieszonych wchodzą metale ciężkie i przejściowe, wielopierścieniowe węglowodory aromotyczne, a także tlenki siarki, azotu, węgla i dioksyny. Warto wiedzieć, że co roku zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do śmierci od 24 do 48 tys. Polaków, bo to właśnie ono wywołuje wiele chorób. Niska jakość powietrza skraca oczekiwaną długość życia Polaków nawet o rok. Czy i jak smog wpływa na nasze zdrowie? Zanieczyszczenie powietrza negatywnie odbija się na układzie oddechowym, sercowo-naczyniowym, nerwowym czy rozrodczym. Z występowaniem smogu mają związek: choroby serca, w tym zawał, zaburzenia rytmu serca, niewydolność mięśnia sercowego, czy choroba niedokrwienna serca. Oczywiście smog przyczynia się do raka płuc, infekcji dróg oddechowych, zaostrzenia astmy, czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Może mieć też wpływ na rozwój płodu i przebieg ciąży – niską wagę urodzeniową, przedwczesny poród, czy obumarcie płodu. Zanieczyszczenie powoduje problemy z pamięcią i koncentracją uwagi, pieczenie oczu, a także podrażnienie skóry. Może być też jedną z przyczyn pogorszenia stanu psychicznego – niepokoju, stanów depresyjnych czy obniżonej zdolności uczenia się.

Jak można poprawić jakość powietrza w swoim domu? O klimatyzacji i wentylacji zdań kilka

Wychodząc na zewnątrz, gdy panuje duże zanieczyszczenie, warto założyć maseczkę ochronną antysmogową. Trzeba w niej regularnie wymieniać filtry. Najlepiej unikać w czasie największego zanieczyszczenia wychodzenia z domu. Jednak i do domu smog może się dostać, w końcu działa wentylacja. Wtedy mieszkańcy miast, gdzie stężenie smogu jest najwyższe stoją przed dylematem – wietrzyć czy nie wietrzyć. Wiadomo, że wietrzenie jest potrzebne, aby w domu nie pojawiła się pleśń i grzyb oraz możliwe było pozbycie się innych patogenów. Najlepiej wietrzyć wtedy, gdy stężenie pyłu zawieszonego w ciągu dnia jest najniższe. Jest oczywiście wygodniejsze rozwiązanie. Jeżeli korzysta się z wentylacji mechanicznej, to ona dzięki wymiennym filtrom oczyszcza powietrze ze smogu. Oczywiście trzeba pamiętać o ich regularnej wymianie. Także klimatyzacja służąca zimą do dogrzewania pomieszczeń może oczyszczać nawiewane powietrze, gdyż także wyposażona jest w filtry, które są w stanie wychwytywać mikrocząsteczki smogu. Gdy zanieczyszczenie smogiem jest wyjątkowo duże, to czyszczenie filtrów przez użytkowników może być konieczne nawet raz na dwa tygodnie czy raz w tygodniu.

fot Clker-Free-Vector-Images / Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *