Jak być eko w komunikacji?

Ekologia dotyczy codziennego życia, zarówno w środowisku domowym, jak i miejskim. Tutaj pojawia się pytanie: jak być eko w komunikacji? Przedstawimy Wam kilka dobrych sposobów.

Eko przemieszczanie się, czyli wprowadźcie ruch do swojego życia

Spacer albo rower, to sposób na to jak być eko w komunikacji. W ten sposób niwelujecie ślad węglowy i przyczyniacie się do mniejszego zanieczyszczenia powietrza. Oczywiście nie należy zapominać także o innych korzyściach takiego eko życia. W końcu dzięki temu również pozytywnie wpływamy na nasze zdrowie, nie tylko kondycję, ale i układ krążenia czy samopoczucie poprzez wytworzenie się endorfin. To najlepszy sposób na bycie eko w komunikacji, ale nie jedyny.

Korzystaj z komunikacji miejskiej

Na pewno zamiast przyczyniać się do większego zanieczyszczenia powietrza i jeździć samochodem w pojedynkę, lepiej wybrać ekologiczny środek transportu, czyli autobus. Wprawdzie również generuje zanieczyszczenia, ale fakt, że podróżuje nim większa ilość pasażerów sprawia, że ilość pojazdów na drogach jest mniejsza aniżeli w sytuacji, gdyby każdy z nich zdecydował się na samochód. Oczywiście warto podkreślić, że w niektórych miastach pojawiły się ekko autobusy nie emitujące spalin, czyli autobusy elektryczne. Takie autobusy kursują już chociażby po Łodzi, a pewnie w ślad za tym miastem pójdą też inne.

ruch uliczny

Zdecyduj się na carpooling, czyli wspólne podróżowanie

Jeżeli nie lubicie podróżować komunikacją miejską bądź nie macie takiej możliwości, gdyż miejsce pracy jest znacznie oddalone od najbliższego węzła komunikacyjnego, to zawsze możecie wybrać carpooling i także być eko. Wspólne podróżowanie kilku osób podążających w tym samym kierunku z jednej pracy, to sposób na oszczędności, ale i bycie eko. W końcu niestety bardzo dużo osób widuje się jadących samotnie samochodem i gdyby choć połowa z nich zabrała pasażerów na drogach zrobiłoby się luźniej, a i środowisko by na tym skorzystało.

Ogranicz korzystanie z klimatyzacji do niezbędnego minimum i dbaj zawsze o jej czystość

Skoro poruszamy kwestię, jak być eko w komunikacji, to warto zatrzymać się na komforcie i użytkowaniu klimatyzacji. Podobnie jak klimatyzacja domowa musi być regularnie czyszczona, tak trzeba również dbać o czystość klimatyzacji samochodowej i przynajmniej raz w roku czyścić ją i uzupełniać ubytek czynnika chłodniczego. Układ klimatyzacji może być też nieszczelny, a wtedy czynnik chłodniczy będzie dostawał się do środowiska. Mimo, że także w samochodach stosuje się bardziej ekologiczne czynniki chłodnicze nie niszczące warstwy ozonowej, to jednak wyciek z klimatyzacji nie pozostaje bez wpływu na glebę i rośliny. Warto podkreślić, że użytkowanie klimatyzacji w komunikacji powinno być rozważne. Należy pamiętać o tym, by nie ustawiać zbyt niskiej temperatury, tak by po wyjściu z samochodu czy autobusu nie odczuć szoku termicznego. Różnica pomiędzy temperaturą w pojeździe, a temperaturą na zewnątrz powinna oscylować w granicach od 7 do 10 stopni, tak jak w przypadku klimatyzacji domowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *