Klimatyzacja w bloku z wielkiej płyty

Co powinna zrobić osoba, która mieszka w „odschoolowym” bloku z wielkiej płyty i chce zainstalować u siebie klimatyzację? Co brać pod uwagę, myśląc o montażu klimy w takim budownictwie, jeśli to typowe, dość małe mieszkanie, czyli około 30-40 metrów kw. okna z jednej strony i na co zwrócić uwagę?

Rzeczy które powinniśmy brać pod uwagę to szacowany budżet, wygląd i głośność pracy, bezawaryjność, klasa energetyczna.

Przede wszystkim radzimy zakupić u firmy, która będzie montowała, bo nie ma wątpliwości kto jest za co odpowiedzialny. Wiadomo że jedna firma odpowiada w całości za wszystko.

klima blok wielka plyta

Ile to kosztuje?

Popularne z powodu bezawaryjności i kultury pracy są Daikin i LG. Można rozważać też urządzenia Sharp i Samsung.

Należy założyć, że będziesz potrzebował urządzenie o mocy przynajmniej 3-3,5 kW.

Trzeba się przygotować na wydatek około 3-4 tysięcy zł (bliżej trzech). Ważne by urządzenie było nie tylko tanie, ale przede wszystkich ekonomiczne i ciche. Urządzenie można taniej kupić w serwisie aukcyjnym, ale musisz się liczyć z faktem nie będzie to bardzo doświadczona firma. Niestety takie są realia. Kolejny powód by nie wierzyć w super tanie oferty to fakt że same rurki (rozsądnej jakości) kosztują 150-200 zł. Brak wkalkulowania tego w koszty wykonania usługi, na mnie sprawiałoby wrażenie że montażysta pracuje w firmie instalacyjnej na etat a to zlecenie robi po godzinach „na lewo”.

Ile VAT za klimatyzację?

Montaż klimatyzacji w bloku z wielkiej płyty jest też zdecydowanie domeną klientów indywidualnych, nie firm. I znowu można tu poradzić byście nie kupowali klimatyzacji na lokalnym serwisie aukcyjnym. Może to spowodować że zapłacicie niepotrzebnie 23% VATu zamiast jedynie 8%.

Klima a warunki lokalne

Kolejna kwestia, to

  • w jakim stanie jest instalacja elektryczna w mieszkaniu oraz
  • gdzie umieścić jednostkę wewnętrzną, aby najefektywniej pracowała?

Pytanie gdzie umieścić wewnętrzną jednostkę jest ważne, bo musi brać pod uwagę rozkład pomieszczeń, cyrkulację powietrza w mieszkaniu ale też możliwość wyprowadzenia kanału na jednostkę zewnętrzną.

Ważne pytanie, jakie należy sobie zdać, to gdzie umieścić jednostkę zewnętrzną i czy można to zrobić bez problemu. Oczywiście najłatwiej mają osoby posiadające w swoich mieszkaniach balkony. Wtedy można tą jednostkę po prostu postawić na balkonie bez konieczności zawieszania jej i naruszania tynku.

Przed montażem klimatyzacji w bloku, należy się tez skontaktować z administracją i zapytać jaki montaż i miejsce urządzenia jest zgodne z przepisami a także z biegiem instalacji w ścianach.

A Wy na jakie natrafiliście problemy przy montażu klimy w blokach z wielkiej płyty?

Fot. autokaremcom / Pixabay

1 comment on Klimatyzacja w bloku z wielkiej płyty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *