Domowa fotowoltaika – jak to wygląda w roku 2021?

Fotowoltaika domowa – czy to się opłaca?

Co to sa ogniwa fotowoltaiczne?

Ogniwo fotowoltaiczne jest urządzeniem, którego celem jest przemiana światła słonecznego w prąd. Nazywane też ogniwami słonecznymi, fotoogniwami – są to po prostu elementy półprzewodnikowe gdzie zachodzi tak zwane zjawisko fotowoltaiczne. Jest to produkcja energii elektrycznej na skutek przemieszczania elektronów na inne orbity pod wpływem fotonów. Powoduje to powstanie różnicy potencjałów elektrycznych, a zatem produkcję prądu.

Ogniwa słoneczne mogą napędzać zegarki, lampy ogrodowe, sygnalizację świetlną lub oznakowanie poziome na drogach. Mogą służyć do produkcji elektryczności na skalę przemysłową a także zasilać stacje pomiarowe, które dzięki temu stają się prawie bezopsługowe. Można też w ten sposób doładowywać akumulatory w ciągu dnia, aby wykorzystać nagromadzoną energię w ciągu nocy.

ogniwo fotowoltaiczne

Są różne podejścia to określania opłacalności instalacji fotowoltaicznych wykonywanych na własny użytek.

Po pierwsze niezależność!

Wiele osób decyduje się na samodzielną produkcję prądu po prostu dlatego że chce – dla satysfakcji, jaką daje częściowa samowystarczalność. Daje ona poczucie, że jesteś bardziej eko, że żyjesz w zgodzie z naturą i zwiększa poczucie niezależności.

Po drugie rachunek ekonomiczny

Cena energii wytworzonej za pomocą własnych instalacji fotowoltaicznych ciągle spada. W roku 2002, średnia cena ogniwa wynosiła ponad 5,5 dolara w przeliczeniu na wat. Już 10 lat później była to tylko połowa tej kwoty.

Należy założyć, że z czasem będzie to bardziej i bardziej opłacalne. Aby stwierdzić jak to jest w Twoim wypadku, musisz wziąc pod uwagę:

  • Ile płalcisz za prąd?
  • Ile go zużywasz?
  • jaka jest cena ogniw potrzebnych do wytworzenia potrzebnej ci ilości?

rope 1469244 640
Bycie eko jest modne!

Dofinansowanie

Istnieje kilka programów dofinansowywania instalacji fotowoltaicznych. Są to obecnie:

  • Program “Czyste Powietrze” lata 2018 – 2027
  • Programy “Prosument 2” lata 2014-2022
  • Program “Mój prąd” – od 2019 roku

Dlaczego jeszcze warto zainstalować własne ogniwa solarne?

W związku ze zjawiskami w światowej ekonomii, cena ogniw fotowoltaicznych w tej chwili rośnie. Jest to związane ze wzrostem cen produktów do produkcji ogniw – szkład, krzemu oraz miedzi. Bez tych materiałów nie da się wyprodukować ogniwa. Więc jeśli kiedyś – to najlepiej teraz!

Ulga termomodernizacyjna

Jest także możliwość odliczenia cześci kwot zainwestowanych w fotowoltaikę od podatku dochodowego. Oznacza to że o ten (przecież nie najmniejszy) wydatek możesz zmniejszyć swój przychód na poczet wyliczenia podatku dochodowego.

My wierzymy że własna produkcja prądu ze słońca się opłaca. Przyczyniają się do tego wzrost cen prądu, wzrost cen ogniw a także rządowe programy wsparcia. Zaczynając jego produkcję we własnym zakresie, zyskujesz też ogromną satysfakcję, że przyczyniasz się do promowania bycia eko, czystego środowiska i pomagasz pokazać że ekologiczne podejście może być po prostu opłacalna.

3 comments on Domowa fotowoltaika – jak to wygląda w roku 2021?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *