O tym, czym jest dobra klimatyzacja napisano już prawie wszystko. Często pomija się jednak rzecz najważniejszą, od której powinno się zaczynać – od ustalenia celów i sprawdzenia jakie będą idealne warunki, do których należy dążyć. Od tego może zależeć za jakimi urządzeniami będzie się w ogóle rozglądać.
Najpierw odpowiedzmy sobie na kilka najważniejszych pytań:
Jakie cechy powinna mieć dobra klimatyzacja?
Czy klimatyzacja w ogóle jest zdrowa?
Jak ustalić docelowe warunki, na przykład jaka będzie najlepsza temperatura w pokoju dziecka?
Panują tu trzy zasady:
- Temperatura nie może być zbyt wysoka
- Temperatura nie może być zbyt zmienna i
- Nie może być zbyt sucho
Jako idealną przyjmuje się temperaturę pomiędzy 19 a 20 stopni. W pokoju niemowlaka powinno być minimalnie cieplej – około 22 stopni, natomiast w godzinach nocnych około 2 stopni mniej, nie schodząc jednak poniżej 18-19 stopni.
Każdy fotograf wie, że 21-22 stopnie Celsjusza to idealna temperatura na przykład na sesji zdjęciowej. Wtedy modelka nie trzęsie się z zimna, ale też nie poci się z gorąca w studio fotograficznym, przy otoczeniu rozgrzanych lamp błyskowych i sztabu ludzi. Łatwo wyjaśnić różnicę osobom, które przeniosły z jakichś powodów swoją sesję zdjęciową w plener, a dziwnym trafem akurat był październik i trzęsły się potem z zimna. Przy okazji fotografia wymaga dobrej temperatury z jeszcze jednego powodu. Tutaj profesjonalny makijaż na cerze musi dobrze „pracować” a czerwone policzki maja być czerwone tylko wtedy, kiedy my tego chcemy!
W szczególności najmniejsze maluszki mają zbyt mało tkanki tłuszczowej by efektywnie chronić się od chłodu. Oprócz zbyt niskiej temperatury, największym zagrożeniem są zbyt często jej zmiany, wymuszające intensywną adaptację. Niemowlaki nie są do niej przygotowane, bo nie są jeszcze wykształcone mechanizmy termoregulacji, takie jak stroszenie włosków lub drżenie.
Ważne jest też to, do czego dana osoba jest przyzwyczajona. Nie można powiedzieć że tak zwany „zimny chów” jest w ogólności dobry. Jednak powolna i stała adaptacja do niskich temperatur jest korzystna. Najpierw upewnijmy się, że warunki są optymalne, a potem, wraz z wiekiem zaczynajmy powoli adaptować do bardziej zróżnicowanych warunków – przede wszystkim przez regularne wyprowadzanie na dwór.
To samo dotyczy osób dorosłych. W pierwszym rzędzie upewnijmy się że warunki są komfortowe. Nie przeszkadza to temu, by powoli i w kontrolowany sposób zacząć się przyzwyczajać do bardziej zróżnicowanych temperatur w kontrolowany sposób – na przykład przez saunę.
Podsumowując – u dziecka zdecydowanie najważniejsza jest idealna temperatura – około 20-22 stopni. poszukując klimatyzatora, decydujmy się na urządzenie stabilnie utrzymujący taki poziom temperatury. Z wiekiem możemy delikatnie zacząć przyzwyczajać dziecko do innych warunków, przez zapewnienie częstego pobytu na dworze.
U dorosłych – stawiamy na komfort termiczny i dobranie warunków do swoich upodobań, nie przesadzając zmienności. Warto jednak pracować nad sobą przez regularny sport i wizyty na przykład w saunie. Pamiętaj że pomieszczenie ze zdrowym mikroklimatem to takie, gdzie jest dobrej jakości powietrze. Jest tu odpowiednia temperatura, wilgotność powietrza, a pomieszczenia są poprawnie oświetlone.
Najkorzystniej jest, gdy w mieszkaniu panuje temperatura w przedziale 20-24ºC
1 comments on Dobra wentylacja – jaki jest najlepszy dla mnie mikroklimat?