Rośliny w domu. Wpływ domowych roślin na mikroklimat

Domowe rośliny mają zbawienne działania na mikroklimat we wnętrzu. Z jednej strony dostarczają tlenu, z drugiej strony obecność roślin, jak również sama zieleń doskonale działają na psychikę.

Mitem jest działanie antykurzowe roślin. Przeciwnie, wiele roślin posiada naturalne mechanizmy ochrony przed kurzem (jak mikrowłoski), ale to oznacza tylko tyle, że rośliny są dodatkową rzeczą do odkurzania w pomieszczeniu. Warto tu o nie zadbać za pomocą specjalnych preparatów nabłyszczających, które zmniejszają osiadanie kurzu.

Rośliny wpływają na charakter wnętrza, umożliwiają ekspresję (w końcu to Ty dobierasz kolory i rodzaje), a nawet mogą je bezpośrednio kształtować. Można z nich bowiem formować zasłony, tworzące dodatkowe ściany w pomieszczeniu.

Rośliny leczą

dziewczyna w ścianie roślin

Lecznicze działanie roślin może być całkiem dosłowne. Wydzielają one związki posiadające własności bakteriobójcze i naturalizujące różnorakie zanieczyszczenia. Niekoniecznie jednak rośliny tak samo dobrze sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Na przykład są zdecydowanie zalecane do domowego gabinetu czy salonu niż do sypialni.

Fantastyczne są zdolności roślin domowych do ratowania nas przed zanieczyszczeniami. W szczególności takimi substancjami, które znajdują się w meblach, materiałach budowlanych, dywanach czy środkach czystości. Do takich środków należą DEET, flawany, bisfenol, lotne gazy VOC i formaldehyd-dwa ostatnie zawarte w detergentach czy środkach do prania.

Wiele z takich lotnych substancji jest pochłanianych przez rośliny i przekazywane do korzeni.

Negatywny wpływ roślin domowych na człowieka.

Nie ma jednak róży bez kolców. Oprócz wspomnianej wcześniej złej strony (to znaczy faktu, że w przypadku niektórych roślin można się po prostu pokłóć kolcami), występuje kilka innych

Jeśli roślina ma na nas dobre działanie, to nie znaczy że zdrowa dla nas jest ziemia, w której rośnie. Może ona być bowiem nośnikiem wielu alergenów i jedyną alternatywą może się okazać hydroponika.

Wywoływać reakcję uczuleniową mogą oczywiście też same rośliny. Wiele ciekawych informacji znajdziecie w Serwisie Alergologicznym (jak kalendarz pylenia)

Jakie rośliny do domu?

Jest już rzeczą udowodnioną, że rośliny potrafią pochłaniać zanieczyszczenia z powietrza. Do takich roślin zaliczają się popularne paprocie, fikusy. Za najskuteczniejsze pochłaniacze uważane są:

  • fikus
  • skrzydłokwiat
  • paprocie
  • palmy

Uważa się, że paprocie pozytywnie wpływają na człowieka, ujemnie jonizując powietrze. Natomiast fikusy, przez wydzielanie olejków eterycznych mają być pomocne dla osób palących tradycyjne analogowe papierosy.

Czym jest globalne ocieplenie?

Najłatwiej zauważamy chwilowe pogody. Nie da się „gołym okiem” dostrzec klimatu.

Określenie klimatu, wymaga bowiem wyliczenia średnich temperatur. Wynoszą one kilkanaście stopni rocznie. Ta temperatura wynosiła 14,47 stopnia  Celsjusza dla pierwszego dziesięciolecia XXI wieku, będąc przy tym rekordową w historii. Dla poprzednich dziesięcioleci te temperatury spadają o 0,1 do 0,2 stopnia.

Warto zadać sobie pytanie, czy zmiany będą postępować dalej, czy w pewnym momencie się cofną.

Dlaczego tak się dzieje?

Powodów jest  kilka: Po pierwsze, zmienia się natężenie światła słonecznego. Jest to spowodowane zmiennością ziemskiej orbity oraz cyklami aktywności słonecznej. Kolejny powód to gazy cieplarniane.

Niektórzy wymianiają tutaj prądy morskie, choć wielu badaczy uważa że to nie tyle powód zmian klimatu, czy raczej skutek. Nie zmiania to faktu że zmiana kierunku czy energii prądów oceanicznych może spowodować kolejne zjawisko,  jakim jest skokowość zmian klimatu w określonych rejonach globu.

Wnioski sa pesymistyczne, ponieważ nie wykryto na tyle silnych zmian aktywności słońca, by tłumaczyły zmiany. Czyni to „głównym podejrzanym” działalność człowieka.

Prowadzi to do wniosku że kluczem do sukcesu jest nie tylko posiadanie doskonałej klimatyzacji ale tez warto zadbać by była energooszczędna. Warto mieć w sobie otwartość na zmiany i jak najbardziej zdrowy tryb życia. Skoro nie mamy na wszystko wpływu, warto też się starać zadbać o swoje zdrowie tam gdzie możemy – na przykład przez kontrolę stresu i możliwe korzystna dla nas dietę.

A Wy, jakie rośliny preferujecie w domu i dlaczego? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!

Zdjęcie ilustracyjne: Pexels. Autor: Inna Lesyk

1 comment on Rośliny w domu. Wpływ domowych roślin na mikroklimat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *