Co to jest rekuperacja?

Im cieplej się robi, tym więcej osób wyszukuje  w internecie hasła jak klima do mieszkania czy klimatyzacja do domu. Zainteresowanie rekuperacja jest mniejsze, bo i hasło brzmi dziwnie i tajemniczo.

Rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła (z angielskiego HRV jak heat recovery ventilation) lub też MHRV (mechanical heat recovery ventilation). Polega na użyciu w wentylacji wymienników ciepła, dzięki czemu odprowadzane jest zużyte powietrze, ale jego ciepło jest częściowo odzyskiwane.

Rekuperacja – czy to ma jakieś plusy?

Kiedyś, ludzie żyli blisko natury. Niestety z czasem jesteśmy od niej coraz bardziej odlegli (w każdym razie ci z nas, którzy nie czytali naszych porad jak żyć bardziej eko 😉 część pierwsza i druga) .Dzisiaj panuje tendencja, aby sukcesywnie zwiększać nieprzepuszczalność  ścian budynków. W konsekwencji są one gorzej wentylowane. Z wentylacją natomiast, czyli z wymianą powietrza, muszą się wiązać  ubytki ciepła.

Jak działa rekuperacja?

W czasie odprowadzenia zużytego powietrza, jest ono systemy przewodów których celem jest przechwycenie energii termicznej. Wydaje się że to zaawansowane technicznie rozwiązanie które nas uzależnia i oddala od natury. Ale czy wiesz że wymiennikiem ciepła jest ludzki nos? Czy nie słyszałaś, lub nie słyszałeś nigdy od babci by w zimie oddychać przez nos? Rzeczywiście, w jago kanałach ogrzewa się powietrze zanim trafi do płuc.

Jaka jest jedna, największa korzyść z rekuperacji?

Dzięki rekuperacji, dostajesz ciepłe i równocześnie dobrze wentylowany dom dla siebie i bliskich. Opróżniając mieszkanie ze zużytego powietrze nie opróżniasz równocześnie portfela. Oszczędzasz około 60-70% energii. Niewielka część z tych oszczędności jest przeznaczona na działanie urządzeń rekuperacyjnych.

Czy są jakieś minusy rekuperatorów?

Jest jeden duży minus. Rekuperator trzeba sobie kupić i wydać na niego pieniądze. Cała reszta zależy od obliczenia na ule takie urządzenie się opłaca w wypadku Twojego konkretnego budynku.

Aby ułatwić sobie wyliczenia, najlepiej skorzystać z porad specjalistów. Możesz też uzyć jednego z dostępnych w internecie kalkulatorów. Oto kalkulator wymiany cieplnej, który znajdziesz na stronie Ministerstwa Ochrony Środowiska.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *