Awarie klimatyzacji – najczęstsze przyczyny

Inwestując w klimatyzację, czy to w domu, czy w biurze, pragniemy, aby działała ona sprawnie jak najdłużej. Oczywiście mamy świadomość, że po kilku latach użytkowania sprzęt najzwyczajniej w świecie się zużywa i przestaje działać. Jednak zanim do tego dojdzie możemy napotkać na swojej drodze jeszcze cały szereg najróżniejszego rodzaju usterek, które mogą nam uprzykrzyć życie i wprowadzić w dodatkowe koszta. Jakie awarie spotykają użytkowników klimatyzatorów najczęściej i jak można ich uniknąć? Jakich dodatkowych kosztów w razie awarii możemy się spodziewać?

naprawianie klimatyzacji

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii klimatyzacji jest nie dbanie o nią we właściwy sposób. Niezwykle istotne jest, aby regularnie klimatyzator poddawać przeglądowi, a także czyścić jego elementy. Warto jest poświęcić chwilę czasu na przemywanie filtrów oraz utrzymywanie jednostki wewnętrznej w czystości. Jeśli zaniedbamy klimatyzator, możemy po pewnym czasie stwierdzić, że pracuje on nieefektywnie. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy może być zabrudzony filtr powietrza w jednostce zewnętrznej, albo brak konserwacji urządzenia. Bardziej złożoną przyczyną może być wyciek czynnika chłodniczego lub też jego wyraźny niedobór w układzie. Tak samo urządzenie może działać nieprawidłowo, jeśli jego otwory wylotowe są zanieczyszczone i zatkane. Jak widać poprzez proste czynności czyszczenia klimatyzatora raz na jakiś czas, możemy uniknąć problemów z jego prawidłowym działaniem.
Możemy również spotkać się z problemem objawiającym się ciągłym włączaniem i wyłączaniem sprężarki w układzie po bardzo krótkich cyklach pracy. Powodem takiego działania może być znów niedobór czynnika chłodzącego. Czynnik chłodzący ulega zużyciu w pewnym stopniu, jednak wyraźnie zmniejszona jego ilość zwykle spowodowana jest wyciekiem. Możemy uniknąć tego typu problemów uruchamiając klimatyzator raz na jakiś czas, również poza sezonem użytkowania. Oczywiście regularne, profesjonalne przeglądy instalacji pozwalają nam na kontrolę stanu jednostki i ewentualne naprawianie mniejszych usterek na bieżąco.

Należy pamiętać, że najlepszym sposobem na uniknięcie poważnych kosztów naprawy urządzenia jest szybkie i skuteczne reagowanie. Gdy zobaczymy jakiekolwiek objawy nieefektywnej pracy klimatyzatora, usłyszymy niepokojący dźwięk podczas jego użytkowania lub też zauważymy, że wycieka z niego jakiś płyn, należy niezwłocznie go wyłączyć i wezwać fachowca. Tego typu objawy mogą być dopiero oznaką, że coś ulega awarii i możemy uniknąć choćby wymiany całego silnika.
Systemy wentylacyjne wymagają od nas uwagi raz na jakiś czas. Warto jest co najmniej dwa razy w roku przeprowadzić przegląd urządzenia, raz na kilka miesięcy przeczyścić cały układ, dbać o czystość filtrów, aplikować środki antygrzybiczne i reagować na każdą oznakę nieprawidłowej pracy klimatyzatora. Poświęcenie nieco czasu daje nam szansę uniknąć sytuacji, gdy klimatyzator ulegnie poważnej awarii, przez co popadniemy w ogromne koszty naprawy instalacji lub też będziemy zmuszeni wymienić ją na całkowicie nową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *