Szkodliwość klimatyzacji dla układu oddechowego – prawda czy mit?

Szkodliwość klimatyzacji na układ oddechowy

Zapewne każdy z nas słyszał, czy to przy zakupie własnego urządzenia do wentylacji, czy też podczas pracy w klimatyzowanym pomieszczeniu, opinie dotyczące szkodliwości klimatyzacji na nasz układ oddechowy. Wiele osób uważa, że przebywanie w pomieszczeniu objętym działaniem klimatyzacji jest powodem wielu chorób dróg oddechowych oraz przyczyną przeziębień. Jednak czy rzeczywiście klimatyzacja jest dla nas tak szkodliwa?
Szkodliwość klimatyzacji dla układu oddechowego jednocześnie jest prawdą, jak i mitem, ponieważ klimatyzacja sama w sobie nie jest powodem naszego złego stanu zdrowia, ale poniekąd się do tego przyczynia. Urządzenia wentylacyjne nie stanowią dla nas zagrożenia, jeśli są użytkowane, serwisowane i czyszczone w odpowiedni sposób. Liczne grzyby oraz drobnoustroje, które znajdują się w instalacji są szkodliwe dla ludzi, jednak regularne czyszczenie urządzeń z pewnością uchroni użytkowników przed ich niekorzystnym działaniem oraz rozprzestrzenianiem się.
Powodem naszego złego samopoczucia podczas przebywania w pomieszczeniu wyposażonym w klimatyzator może być również złe ustawienie parametrów urządzenia. Zbyt niska temperatura sprawia, że organizm zanadto się wychładza, a co za tym idzie, musi zastosować odpowiednie kroki, aby utrzymało odpowiedni poziom ciepłoty ciała. Złe użytkowanie klimatyzacji może także sprawić, że powietrze staje się zbyt mocno wysuszone. Efektem takiego działania jest ból oczu i gardła, ponieważ wysuszana jest skóra oraz błony śluzowe układu oddechowego, co w konsekwencji może prowadzić do zanikowych nieżytów górnych dróg oddechowych. Koniecznie uwzględnijcie więc w budżecie na klimę, pakiet z regularnymi serwisami. A jaka klimatyzacja do domu?

 

Należy również pamiętać o tym, że na nasze zdrowie oraz samopoczucie mają wpływ najróżniejsze czynniki zewnętrzne i prowadzony przez nas styl życia. Przebywanie cały dzień w klimatyzowanym pomieszczeniu może nie mieć na nas negatywnego wpływu, jednak jeśli będziemy co chwila zmieniali swoje położenie, przechodzili z pomieszczenia, gdzie jest chłodno do miejsca, w którym występują wysokie temperatury, doświadczymy częstych, gwałtownych zmian temperaturowych i może być to podstawą do wywołania gorączki czy też osłabienia organizmu, a tym samym sprawienia, że będzie on bardziej podatny na działanie zarazków oraz wirusów.
Niezwykle istotną rzeczą jest także to, w jaki sposób wykonana jest instalacja wentylacyjna. Powinna zostać ona rozmieszczona tak, aby ochładzała dane pomieszczenie, jednak nie kierowała strumienia chłodnego powietrza bezpośrednio na osoby się tam znajdujące.


Można śmiało powiedzieć, że klimatyzacja sama w sobie nie ma szkodliwego wpływu na nasze zdrowie oraz na działanie naszego układu oddechowego, jeśli tylko jest ona w odpowiedni sposób użytkowana, czyszczona oraz serwisowana. Co więcej, systemy wentylacyjne mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ dzięki ich działaniu możemy przebywać w pomieszczeniach z temperaturą zachowaną na odpowiednim dla człowieka poziomie, gdy na zewnątrz panują temperatury dla ludzi niekorzystne. Wszystko zależy od naszego podejścia, doświadczenia oraz prawidłowości wykonania całej instalacji.

1 comment on Szkodliwość klimatyzacji dla układu oddechowego – prawda czy mit?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *