Klima do domu – co warto wybrać i na co zwrócić uwagę?

Klima i koszty zdrowotne

Powszechnie klimatyzacja jest obciążana odpowiedzialnością z za choroby górnych dróg oddechowych. Rzeczywiście, problemy mogą być powodowane zarówno przez duże różnice temperatur, jak również kiedy niezadbana klimatyzacja staje się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów.

Nie każdy wie, że klimatyzacja może też pomagać! Może ułatwiać życie alergikom. Może też po prostu pomagać odpocząć i mieć komfortowy sen. A przecież lepszy wypoczynek jest kluczowy dla zachowania dobrej odporności

Klimatyzacja stacjonarna czy przenośna?

Zarówno klimatyzatory stacjonarne, jak i przenośne mają swoja plusy i minusy.

Klimatyzator przenośny jest… przenośny! Za to ma mniejszą moc, zabiera przestrzeń bo w końcu gdzieś go trzeba ustawić i często generuje spory hałas.

Klimatyzatory stacjonarne są dużo wydajniejsze. Za to trudniej je montować (trzeba kuć lub wiercić w ścianach), no i jest to wszystko większa inwestycja.

Słaba, mocna, czy mocniejsza?

Jest generalna zasada, że klimatyzatory przenośne nadają się raczej do pojedynczych pomieszczeń. Aby oszacować potrzebą moc, można przyjąć, że 1 kW, skutecznie ochłodzi 10m2 powierzchni. Oczywiście sporo też zależy od układu pomieszczeń, ich izolacji termicznej, materiałów użytych w budowie oraz pogody.

Dodatkowe bajery

Dodatkowe funkcjonalności mogą obejmować – pilota, wielozadaniowość (grzanie, chłodzenie, wietrzenie), elektroniczną regulację w trybie auto, samoczynna sterylizację i czyszczenie.

1 comment on Klima do domu – co warto wybrać i na co zwrócić uwagę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *