Regularna konserwacja klimatyzacji – czy warto?

konserwacja klimatyzacji

Za każdym razem gdy rozpoczynana jest rozmowa na temat klimatyzatorów oraz instalacji wentylacyjnych, każdy niczym ekspert w tej dziedzinie wypowiada swoje mądre słowa dotyczące prawidłowego jej użytkowania, a mianowicie, że klimatyzacja jest dobra tylko wtedy, gdy regularnie ją konserwujemy. Jednak czy rzeczywiście jest to prawda, czy może takie przekonanie się w nas utarło, a tak naprawdę nie ma to w praktyce zastosowania?
Oczywiście klimatyzacja powinna być regularnie czyszczona, serwisowana i konserwowana, aby sprawnie działała. Mowa tutaj zazwyczaj o wszelkiego rodzaju drobnoustrojach rozsiewanych przez klimatyzację, jak również pokłady pleśni zalegające w przewodach wentylacyjnych, których teoretycznie występowanie powinno być ograniczone, przy wspomnianym właściwym użytkowaniu i dbaniu o instalacje. Musimy przede wszystkim pamiętać, że klimatyzatory nie wentylują powietrza, a jedynie nadają mu odpowiednią temperaturę. Najróżniejszego rodzaju drobnoustroje występujące w powietrzu osadzają się na filtrach urządzeń, ponieważ właśnie tam są najbardziej sprzyjające ich rozwojowi warunki. Przy każdym włączeniu sprzętu, który ma zanieczyszczony filtr, możemy być pewni, że część z tych drobnoustrojów zostanie wydmuchane do pomieszczenia, a co za tym idzie, możemy doświadczyć podrażnienia górnych dróg oddechowych. W przypadku, gdy nie poddajemy klimatyzatorów regularnej konserwacji, możemy być pewni, że będzie ona szkodliwa dla naszego zdrowia oraz samopoczucia. Najlepszym i najprostszym sposobem jest regularne czyszczenie filtrów, jak również wymiana elementów już zużytych. Warto także zainwestować w odpowiednie preparaty przeciwgrzybiczne, które zastosowane na filtrach zapobiegną rozwijaniu się wewnątrz nich grzybów.

Regularna konserwacja? Zapytaj dostawcę klimatyzacji czy nie ma jej „w pakiecie”!


Jednak konserwacja klimatyzacji na tym się nie kończy. Klimatyzatory muszą być nie tylko regularnie czyszczone, ale także poddawane odpowiednim przeglądom. Fachowa kontrola działania urządzenia z pewnością pomoże przy jego użytkowaniu, ponieważ w razie jakichkolwiek problemów można szybko wymienić dowolną część, która będzie nas kosztowała niewiele, jednak jeśli zaniedbamy konserwacje instalacji wentylacyjnej, może okazać się, że coś, co można było wykryć już wcześniej, w końcu doprowadziło do poważnych uszkodzeń i niezbędna jest większa inwestycja w naprawę lub też nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wymiana całego sprzętu.
Jak widać regularna konserwacja klimatyzacji jest bardzo ważna z dwóch głównych powodów: ze względu na higienę i czystość przetwarzanego przez klimatyzację powietrza, jak również ze względu na ewentualne koszta, które możemy ponieść, gdy nie będziemy pamiętali o fachowych przeglądach sprzętu. Powietrze płynące z klimatyzatora powinno być chłodne i czyste. Urządzenie to ma nam służyć, a nie stać się przyczyną poważniejszych zachorowań. Również nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, gdy instalacja wentylacyjna staje się dużo droższą inwestycją, niż byliśmy na to przygotowani. Regularna konserwacja klimatyzacji, to dbanie nie tylko o sprzęt, ale również o nasze zdrowie i portfele.

2 comments on Regularna konserwacja klimatyzacji – czy warto?

  1. Tytuł wpisu – moim zdaniem pytanie czysto retoryczne. Oczywiście, że warto. Mimo, że klimatyzacja działać nam może dobrze, to okazać się także może, że rozsiewa nam już zbyt wiele szkodliwych dla nas drobnoustrojów. Jeżeli decydujemy się na klimatyzację musimy także decydować się na to, żeby ją później regularnie konserwować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *