Profesjonalny montaż klimatyzacji

Wiele osób chciałoby mieć we własnym mieszkaniu klimatyzator, jednocześnie nie wydając na niego więcej pieniędzy niż powinni.

profesjonalny montaż klimatyzacji

O ile chętnie inwestujemy większe kwoty w sam sprzęt, aby mieć pewność, że jest on dobrej jakości i będzie poprawnie działał bardzo długi czas, tak próbujemy zaoszczędzić na kosztach transportu oraz montażu. Jednak jeśli rzeczywiście chcemy podjąć się samodzielnego montażu urządzenia we własnym domu, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby cała akcja przebiegła sprawnie, a klimatyzacja była fachowo zamontowana.

Podstawą rozpoczęcia pracy nad montażem klimatyzatora jest zapoznanie się z instrukcją dołączoną do produktu przez producenta. W takiej instrukcji powinniśmy znaleźć wszystkie niezbędne informacje, często również graficzne przedstawienie poszczególnych etapów montażu. Jeśli jednak jeszcze tego byłoby nam mało, warto posiłkować się filmami znalezionymi w Internecie. Często producenci lub fachowcy z branży umieszczają w sieci filmy prezentujące, w jaki sposób przeprowadzić instalację klimatyzatora krok po kroku.

urządzenie klimatyzacyjne zewnętrzne

Klimatyzatory zwykle składają się z dwóch części: jednostki wewnętrznej, która zawiera parownik i wentylator, oraz jednostki zewnętrznej, która obejmuje skraplacz, sprężarkę i wentylator. Urządzenia posiadające taki podział to klimatyzatory typu split. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, ponieważ jednostka zewnętrzna jest umieszczana poza pomieszczeniami zamieszkiwanymi przez ludzi i zaliczają się do niej komponenty wytwarzające najwięcej hałasu. Choć obie części są do siebie wielkościowo podobne, to nie trudno jest rozpoznać, która jest która, ponieważ jednostka zewnętrzna jest około dwukrotnie cięższa niż wewnętrzna. Do części wewnętrznej jednostki doprowadzone są przewody chłodnicze, które za pomocą specjalnej klamry są wpinane do elementu zewnętrznego. Należy pamiętać, aby obie części klimatyzatora nie znajdowały się w zbyt wielkiej odległości od siebie. Maksymalną odległość jest nam narzucana przez długość przewodów chłodniczych i nie należy jej przekraczać.

Cała akcja montażu nie powinna zająć więcej niż 4 godziny. W pierwszej kolejności montujemy do ściany specjalny panel dla części wewnętrznej w wybranym przez nas miejscu. Drążymy również odpowiedni otwór, przez który następnie przeciągamy wąż do tak zwanych skroplin oraz przewód elektryczny, a także wcześniej już wspomniane przewody chłodnicze. Po tych czynnościach zajmujemy się przymocowaniem części zewnętrznej na specjalnych wspornikach. Na sam koniec podłączmy wszystkie przeciągnięte przewody, urządzenie włączamy pod napięcie i uruchamiamy klimatyzator. Jeśli przeszkadza nam widok przewodów, możemy je ukryć w specjalnej zabudowie, zwanej korytem.

Jak widać nie trzeba być fachowcem, aby samodzielnie zamontować w profesjonalny sposób klimatyzator, jednak warto się do tego wcześniej

  • odpowiednio przygotować
  • zarezerwować sobie niezbędny na tę czynność czas
  • jak również zapoznać się ze wszystkimi informacjami oraz wskazówkami dotyczącymi montowanego urządzenia.

Życzymy powodzenia!

2 comments on Profesjonalny montaż klimatyzacji

  1. Montaż sam w sobie nie jest aż taki trudny, wymaga jednak dużej precyzji. Na pewno nie można się spieszyć, a wiem to po sobie – zajęło mi to nawet więcej niż opisywane przez Was 4 godziny 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *