Energooszczędność – na co zwracać uwagę przy budowie domu?

Coraz więcej mówi się o rozwiązaniach, które nie tylko mają zmniejszyć koszty utrzymania domu, ale także przyczynić się dla środowiska. Energooszczędność jest jednym z tematów wiodących przy projektowaniu współczesnego wnętrza.

Mniej, znaczy więcej

Jedną z pierwszych zasad, jakie wnosi energooszczędność w projektowanie domu marzeń, jest zwrócenie uwagi na metraż wnętrza. Tu akurat mniej, znaczy czasem więcej. Nie tylko wielkość, ale sam fakt jak pomieszczenia zostaną zagospodarowane jest nie bez znaczenia. Mniejszą powierzchnię zdecydowanie łatwiej ogrzać. Kolejnym elementem, gdzie energooszczędność się przejawia, jest rozmieszczenie okiem i zadbanie o odpowiednie doświetlenie wnętrza. Im mniejsze zużycie energii z żarówek i innych źródeł światła, tym lepiej. W kwestii samych żarówek wybierzmy te typu Led o dłuższej żywotności.

Odnawialne źródła energii

chłodzenie

W tej kwestii mamy coraz więcej opcji do wyboru. Już samo ogrzewanie domu może się przysłużyć środowisku i jednocześnie pozwolić nam na mniejsze koszty. Może i jednorazowy koszt zakupu geotermalnej pompy ciepła czy solarów jest spory, ale miejmy na uwadze, że jest to inwestycja na całe lata. Poszukajmy informacji o dofinansowaniach, być może uda nam się pozyskać część środków. Zadbajmy także o dobrą szczelność budynku i jego odpowiednie docieplenie. Dzięki temu zmniejszymy zapotrzebowanie na długie dogrzewanie wnętrza. Zadbajmy o szczelne okna i drzwi. Wykorzystajmy podczas budowy, dobrze izolującą wełnę mineralną.

2 comments on Energooszczędność – na co zwracać uwagę przy budowie domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *