Szkodliwość klimatyzacji – samochód

Tym wpisem, chciałabym rozpocząć dłuższą serię poświęcona szkodliwości klimatyzacji.
Klima, to nie tylko dom, ale też samochód. Nie każdy wie, że niewłaściwa eksploatacji klimatyzacji samochodowej, może być przyczyną problemów.

Jednym ze zdrowotnych zagrożeń jest benzen. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy substancji nazywanych arenami. Benzen jest węglowodorem aromatycznym, o silnym działaniu toksycznym (co zostało przebadane na szczurach) . Ma tez niestety silne działanie rakotwórcze. Wszędzie gdzie tylko można, benzen został zastąpiony innymi substancjami (niegdyś był używany jako rozpuszczalnik).

Benzen można (niestety) łatwo uzyskać w warunkach domowych (a raczej samochodowych). Najprostszym sposobem, jest zostawienie samochodu na słońcu na kilka godzin. Wtedy większość kierowców stara się jak najszybciej włączyć klimatyzację, by w samochodzie zapanował przyjemny chłód. To błąd!

Najpierw należy otworzyć szyby i nieco przewietrzyć. Idealnie jest przewietrzyć auto przez kilka minut, a dopiero potem do niego wsiąść.

Pamiętajcie, że zaraz po wejściu do samochodu który stal dłużej, szczególnie w wysokiej temperaturze, powietrze w nim nie jest przyjazne, warto chwile poczekać przed rozpoczęciem jazdy bo klima, zanim zacznie pracę, najpierw „odda Ci” efekty długotrwałego nagrzewania zawierających szkodliwe substancje plastików.

2 comments on Szkodliwość klimatyzacji – samochód

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *