Sposoby na obniżenie temperatury w pokoju

W czasie dużych upałów tak te, które mamy teraz, popularne staje się pytanie jak domowymi metodami obniżyć temperaturę w pomieszczeniu w którym przebywamy. Nawet jeżeli nie posiadamy profesjonalnej klimatyzacji czy chociażby domowego klimatyzatora.

klimatyzacja energooszczędna

Zdecydowanie skuteczne wykonanie tego we własnym zakresie jest możliwe. Czasem jednak trzeba  działać wbrew swoim nawykom.

1 Nie otwieraj okna w ciągu dnia

Nie zamykaj się w swoim pokoju, ale pootwieraj drzwi wewnątrz mieszkania. Natomiast nie otwieraj okien przez które mogłoby wpaść gorące powietrze.

2 poszukaj dobrego miejsca

Wydaje się, że starożytni dużo lepiej radzili sobie z ujarzmianiem natury niż my. Starożytni Rzymianie mieli specjalne pomieszczenia w piwnicach w których toczyło się ich życie w czasie upałów. Nie przypominało ono naszych suteren, były to pełnoprawne salony. Ale starożytność nie spowodowała zapomnienia tej „techniki”, na przykład w Wiedniu czasów Mozarta życie toczyło się na aż trzech poziomach poniżej parteru. Częściowo można to zobaczyć w słynnym filmie „Trzeci Człowiek

3 Nie zamykaj okna w nocy

W czasie nocy jest chłodniej, możesz wtedy otworzyć okna na oścież a zamknąć je dopiero rano, kiedy powietrze w mieszkaniu będzie chłodniejsze

4 Wyłącz komputer (ale dopiero po przeczytaniu tego artykułu)

Urządzenia elektroniczne wytwarzają dużo ciepła. Jeżeli już musisz któregoś używać to niech to będzie…

5 Pralka

Robienie prania wytwarza ciepło ale rozwieszone pranie oddaje ciepło kiedy schnie, ochładzając tym samym pomieszczenie w którym się znajduje. W czasie upału wcale tak bardzo się nie opłaca suszenie prania na balkonie. Dodatkowa korzyść: pranie schnące w domu nie wyblaknie.

Nowoczesne rozwiązania w klimatyzatorach – 2021

6 Jedz lekko

Lekkie jedzenie ma dwa plusy. Lekka sałatka lekko się gotuje, po drugie nie obciąża organizmu.

A Wy?  Czy macie jakieś tylko swoje sposoby, być może od lat przekazywane w tradycji rodzinnej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *