Klima z montażem czy bez? Czy warto kupić klimatyzację z montażem?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy zamawiać klimatyzację z montażem, czy zrobić to samodzielnie? A może powierzyć to tym fachowcom, których akurat masz pod ręką bo wykonują dla Ciebie na przykład prace wykończeniowe?

Odpowiedź jest prosta tylko w wypadku klimatyzatorów przenośnych bo.. przenośne ;) Z jednostkami typu split już nie jest tak łatwo.

U niektórych nowych posiadaczy klimy, rodzą się też pomysły takie jak powierzenie fachowcom tylko części prac (jak złączenie rur i odprowadzenie z nich powietrza), aby nieco zaoszczędzić. Inny ciekawy pomysł, to wykorzystanie do prac wujka, który na co dzień zajmuje się serwisem klimatyzacji samochodowej.

jednostka ścienna klimatyzatoraNajprostszą odpowiedzią jest prześledzenie opinii osób, które zdecydowały się na takie rozwiązanie. Zdecydowania przeważa tu opinia, że najlepiej jest wynegocjować dobre warunki montażu na etapie zakupu. Wielu sprzedawców nie chce zejść z ceny (choćby z powodów wizerunkowych czy zawartych umów), ale za to chętnie weźmie ma siebie dużą część kosztów montażu. Wiele osób popełnia błąd oszczędzając na zakupie klimatyzacji, podczas kiedy w niewiele droższej opcji jest montaż w cenie.

Przeważają opinie, że warto powierzyć montaż fachowcom, ze względu na fakt, że przy długoterminowej bezawaryjnej eksploatacji i ryzykiem utraty gwarancji, bledną korzyści z jednorazowych oszczędności.

Kolejnym argumentem jest niepewność czy wszystko zrobiliśmy tak jak trzeba, w momencie, kiedy coś się po latach zepsuje. A pytanie gdzie coś mogłem spieprzyć to zawsze pierwsze, co przychodzi nam do głowy.

Warto wziąć pod uwagę, że profesjonalny montaż klimatyzacji w domu wymaga specjalistycznych narzędzi. Przede wszystkim montaż nie może naruszyć szczelności, potrzebna maszyna, by wypompować powietrze, wreszcie urządzenie pomiarowe, aby skuteczność wypompowania potwierdzić. A prawdziwy koszt narzędzi to.. koszt narzędzi plus czas i pieniądze przeznaczone na naukę posługiwania się nimi.

Czynniki do wzięcia pod uwagę? Potrzebujesz zapisać następujące rzeczy: po pierwsze jak długo chcesz używać klimatyzacji. Po drugie ile zaoszczędzisz na samodzielnym montażu. Po trzecie, jakie jest ryzyko, że coś pójdzie nie tak (możesz je wyrazić w procentach), I po czwarte, na jaki koszt narazi Cię ewentualne utrata gwarancji?

Jeśli odpowiedź nie wydaje się oczywista, można jeszcze rozważyć produkty specjalnie przeznaczone do samodzielnego montażu.

 

 

0 comments on Klima z montażem czy bez? Czy warto kupić klimatyzację z montażem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *