Klimatyzacja w pokoju dziecka – czy warto?

klimatyzacja w pokoju dziecinnym

 Każdy rodzić chciałby zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki w domu i na wszelkie sposoby stara się dążyć do ich poprawiania. Wiele osób zastanawia się, czy dobrym pomysłem jest zakup klimatyzatora do pokoju małego dziecka. Czy przypadkiem dziecka nie przeziębimy? Czy może klimatyzacja nie okaże się powodem występowania większej ilości zanieczyszczeń w pokoju naszej pociechy? Odpowiedź jest bardzo prosta, ponieważ zakup klimatyzatora jest wręcz wskazany, a przemawia za tym wiele argumentów.
Po pierwsze, klimatyzator jest idealnym narzędziem służącym do ogrzania pokoju. Jeśli mamy małe dziecko, to staramy się utrzymywać w mieszkaniu nieco wyższą temperaturę niż zwykle, aby maluch nie złapał przeziębienia. W przypadku, gdy posiadamy klimatyzator możemy ogrzać jedynie pokój dziecka, a nie całe mieszkanie, dzięki czemu zaoszczędzimy na ogrzewaniu.

Dodatkowo atutem klimatyzatora w pokoju małego dziecka jest możliwość podniesienia temperatury w pomieszczeniu tuż przed kąpielą.

Klimatyzator w pokoju dziecka – zasady

Montując klimatyzację w pokoju dziecka, należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad:

Organizm malucha jest bardziej wrażliwy na zmiany temperatury, przez co łatwo mu się przeziębić. Należy uważać by nie ustawiać zbyt niskiej temperatury.

Łóżeczko powinno być odpowiednio oddalone od klimatyzatora

Jeżeli klimatyzator eksploatowany jest w pokoju malucha, trzeba szczególnie dbać o utrzymanie go w czystości i o regularne przeglądy.

Korzyści z klimatyzatora w pokoju dziecka:

Oczywistym plusem klimatyzatora jest możliwość schłodzenia pomieszczenia, szczególni, gdy na zewnątrz panują zdecydowanie zbyt wysokie temperatury. Małe dzieci bardzo źle reagują na upały, ciężko im się wtedy oddycha, ich małe organizmy mogą się przegrzać, czego następstwem mogą być potówki. Badania potwierdziły również zależność między ciepłem w nocy a SIDS (nagłą śmiercią łóżeczkową), co jest kolejnym argumentem przemawiającym za klimatyzatorem i kontrolą temperatury w pokoju dziecka.
Odpowiednie urządzenie do wentylacji jest niezbędne również ze względu na ochronę dziecka przed wszelkiego rodzaju chorobami. Klimatyzatory z zastosowanym filtrem plazmowym zatrzymują kurz, pyłki, zarodniki pleśni oraz roztocza. O ile będziemy dbali o czyszczenie oraz serwis urządzenia, możemy być pewni, że powietrze w pokoju naszej pociechy jest czyste i pozbawione zarazków oraz bakterii rozprzestrzeniających się w powietrzu. Czyste powietrze jest priorytetem, szczególnie, gdy nasze dziecko cierpi na astmę.
Warto także wspomnieć o reakcjach alergicznych, które często występują wśród małych dzieci. Klimatyzator staje się niezwykle pomocny w okresach, gdy występuje wyższe stężenia pyłków, pleśni oraz zanieczyszczeń. Reakcje alergiczne bywają niezwykle uciążliwe dla małego dziecka i mogą prowadzić do kolejnych powikłań, które mają szanse odbić się w przyszłości na jego zdrowiu. Każdy rodzic zgodzi się, że lepiej jest zapobiegać podobnym problemom, jeśli jest tylko taka możliwość.
Jak widać umieszczenie klimatyzatora w pokoju małego dziecka niesie ze sobą wiele zalet, jednak musimy zawsze pamiętać, aby odpowiednio urządzenie serwisować oraz regularnie oczyszczać. Niezwykle istotne jest także umiejscowienie urządzenia. Kierując strumień powietrza klimatyzatora bezpośrednio na łóżeczko dziecka możemy maluchowi zaszkodzić. Tak samo powinniśmy wystrzegać się ustawiania temperatury zbyt niskiej. Najbardziej optymalną jest różnica 6°C pomiędzy temperaturą panującą na zewnątrz a wewnątrz. Dlatego warto jest zakupić i zamontować klimatyzator z zachowaniem odpowiednich zasad jego użytkowania.

0 comments on Klimatyzacja w pokoju dziecka – czy warto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *