Czym jest globalne ocieplenie?

Najłatwiej zauważamy chwilowe pogody. Nie da się „gołym okiem” dostrzec klimatu.

Określenie klimatu, wymaga bowiem wyliczenia średnich temperatur. Wynoszą one kilkanaście stopni rocznie. Ta temperatura wynosiła 14,47 stopnia  Celsjusza dla pierwszego dziesięciolecia XXI wieku, będąc przy tym rekordową w historii. Dla poprzednich dziesięcioleci te temperatury spadają o 0,1 do 0,2 stopnia.

Warto zadać sobie pytanie, czy zmiany będą postępować dalej, czy w pewnym momencie się cofną.

Dlaczego tak się dzieje?

Powodów jest  kilka: Po pierwsze, zmienia się natężenie światła słonecznego. Jest to spowodowane zmiennością ziemskiej orbity oraz cyklami aktywności słonecznej. Kolejny powód to gazy cieplarniane.

Niektórzy wymianiają tutaj prądy morskie, choć wielu badaczy uważa że to nie tyle powód zmian klimatu, czy raczej skutek. Nie zmiania to faktu że zmiana kierunku czy energii prądów oceanicznych może spowodować kolejne zjawisko,  jakim jest skokowość zmian klimatu w określonych rejonach globu.

Wnioski sa pesymistyczne, ponieważ nie wykryto na tyle silnych zmian aktywności słońca, by tłumaczyły zmiany. Czyni to „głównym podejrzanym” działalność człowieka.

Prowadzi to do wniosku że kluczem do sukcesu jest nie tylko posiadanie doskonałej klimatyzacji ale tez warto zadbać by była energooszczędna. Warto mieć w sobie otwartość na zmiany i jak najbardziej zdrowy tryb życia. Skoro nie mamy na wszystko wpływu, warto też się starać zadbać o swoje zdrowie tam gdzie możemy – na przykład przez kontrolę stresu i możliwe korzystna dla nas dietę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *